Beskrivelse
Vi skal have en rigtig vesterhavsweekend med både afslapning og action. Vi bor på Vesterhavsgaarden ved Nørre Vorupøre, der er et rigtig godt sted til at lære at surfe. Gården er indrettet så grupper kan overnatte, lave mad og hygge sig sammen. Værelserne er dobbeltværelser eller 4 personers værelser. Vi fordeler værelser efter køn. Gården ligger ude i klitterne, med gåafstand til havet, et perfekt sted som base for at surfe, og til at fange solnedgange.
Selvom april ikke ligefrem er det man forbinder med strandture, er det en rigtig god årstid til at surfe, for det kræver nogle gode bølger.
Du bliver iklædt godt udstyr, så du kan stå mod det kolde vand og få en god oplevelse.
Der er indlagt både surf og yoga sessioner lørdag og søndag, så der er masser af oplevelser der venter.
Surf vil altid være lidt afhængig af vejret, men vi har også en plan b, såfremt vejrguderne slet ikke er på vores side, så vi garantere en god tur.
Deltager forudsætninger
Du behøves ikke at have hverken surfet eller dyrket yoga før. Det vigtigste er at du er sund og rask, og har masser af gåpåmod.
Forplejning
Alle hovedmåltider er inkluderet, men medbring selv dine yndlings snacks til mellemmåltiderne.
Transport
Kørsel til og fra Thy er ikke inkluderet, men vi giver alle tilmeldte mulighed for at koordinere transport internt, så der kan fyldes nogle biler.
Turleder
Astrid “Tikøb” er instruktør på turen. Hun har været surfinstruktør ved vestkysten og surfer så tit studiet tillader det. Derudover er hun uddannet yogainstruktør, og har undervist på surfskoler i Marokko, Spanien og Frankring. Hun sørger for en hyggelig tur hvor der er plads til alle niveauer.
Udstyr inkluderet
Vi har sørget for at surfbræt og våddragt ligger klar til dig.
Pakkeliste
- Badetøj
- Håndklæde
- Tøj til at dyrke yoga i
- Sengetøj og lagen
- Tøj til vejret
- Badetøfler
- Toiletsager
- Yogamåtte eller håndklæde til at lave yoga på
- Snacks
Spørgsmål
Har du spørgsmål til turen kan du skrive til Astrid Tikøb på 42474456



