Turbeskrivelse
Er du klar på et Norges eventyr ud over det sædvanlige, så tag med klubud på pulk tur. På turen har vi fokus på fællesskab og læring. Det betyder at vi kommer til at arbejde sammen som et hold, vi er fælles om at lave mad, slå telte op, tage beslutninger og trække spor. Vi går fra Haukelisetter og arbejder os op på Hadangervidda fjeldplatuet. Området er kendt for sin utrolig flotte natur og store vidder, så stort og spektakulært at Roald Amundsen brugte området til at forberede sig til sine arktiske ekspeditioner. Turen består af 4 overnatninger i telt, en dag i hytte undervejs på turen og sidste dag foregår også i hytte.
Turen er planlagt sådan at alle i god form og med interesse for friluftsliv kan være med. Det er dog vigtigt at nævne at på denne tur bliver fysikken udfordret, derfor er det et krav at man ikke har problemer med ankel og knæskader og er i god fysisk form. På en tur som denne er alt nemt, hvis sneen er hård og solen står højt, men blæser det, og er der ingen sigt, kan turen blive krævende.
Vi bruger fjeldski og pulk som transportmiddel. Fjeldskiene er eminente til at bevæge sig i den uberørte sne. Pulken minder om en stor kælk, som vi læsser vores udstyr på. Med et træksystem trækker du så alt dit udstyr med. Det er hårdt, men også fedt!
Dagsprogram
Dagsprogrammet er vejledende og der vil blive ændret på det undervejs.
Dag 1:
Første dag bliver brugt på transport, leje af udstyr og opsætning af telt lejr, hvilket giver god mulighed for at få den første erfaring med at sove i telt om vinteren. Første stop på turen er Hovden, hvor vi henter vores fjeldski, og herefter starter turen omkring 60 minutters kørsel længere nordligt i Norge.
Dag 2:
Vores første skidag, her arbejder vi med skiteknik, smøring, køring med pulk, organisering af gruppen osv. Derfor går vi heller ikke langt på første dag.
Dag 3:
Vores anden skidag, her arbejder vi med kort om kompas. Vi vil gerne ind i kortet og have en bedre forståelse for hvordan vi bevæger os rigtigt i forhold til terrænet. Der vil også indgå læring om laviner, udløbszoner og løsnezoner.
Dag 4:
På denne dag arbejder vi med at forflytte os og lave spor til hinanden. Dette bliver også den længste etape vi skal gå. Her får vi virkelig forflyttet os og får arbejdet med holdånden. Vi sover på en DNT-hytte og har derfor mulighed for at tørre vores ting og nulstille.
Dag 5:
Efter en god aften på hytten skal vi forflytte os igen. Med tørre soveposer og tøj, er vi klar til at give den lidt gas igen. Vi kommer i fællesskab til at bruge de ting vi har lært og du som deltager får mulighed for at tage teten og lede gruppen.
Dag 6:
Vores sidste skidag og dermed også dagen vi skal køre en del ned. Her kommer vi til at fokusere på nedkøringsteknik med pulk. Denne dag bliver også en af de længere, så her får vi virkelig sat de ting vi har lært i spil. Vi står ned til Haukelisetter og afslutter sammen i en hytte .
Dag 7:
Her pakker vi vores ting ind i bilerne og kører hjem forhåbentligt med et stort smil på munden og en drøm om hvad næste tur skal være. Vi kører også forbi Hovden skicenter og levere vores fjeldski udstyr tilbage.
Deltagerforudsætninger – Hvad kræver det at komme med på turen?
Som deltager på denne tur, skal du være i en almindelig god form uden problemer med knæ, ankler eller hofte. Du skal også være klar på at blive lidt udfordret både fysisk og psykisk, for det kan blive rigtig hårdt. Desuden skal du være komfortabel med at være på tur og sove i telt.
Forplejning
KlubUd står for alt forplejning på turen, på nær snacks. Du står selv for forplejning i forbindelse med transport til og fra Norge.
Overnatning
Overnatning kommer primært til at foregå i telt, hvor du får den store oplevelse at sove på det hvide vinterfjeld. Der er planlagt 1 overnatning i hytte undervejs på turen, hvor vi lige kan lade lidt op, og så planlægger vi på hytte overnatning sidste aften.
Transport:
Transport – du har to muligheder
Transport til og fra Norge er ikke inkluderet i turprisen. Du vælger selv:
-
Find selv vej
Du er selv ansvarlig for at komme til startstedet – enten i egen bil eller ved at koordinere samkørsel med andre deltagere. Når du tilmelder dig, får du adgang til turens lukkede forum, hvor du kan finde andre at køre sammen med. Der er færgeoverfart fra Hirtshals til Larvik eller fra København til Oslo.- 3,5 timer fra Larvik i bil
- 4,5 timer fra Oslo i bil
-
Fælles minibus (tilkøb)
Vil du have den nemme løsning, kan du tilkøbe plads i vores fælles minibus med afgang fra Aarhus. Så skal du blot møde op, sætte dig ind, og du er med. Prisen dækker udelukkende leje af minibus, færgebilletter og kørsel tur/retur – vi tjener ikke på ordningen. Minibussen køres af en deltager, som får rabat på transport for at tage chaufførrollen.
Pakkeliste
KlubUd står for:
- Morgenmad, middagsmad, aftensmad
- Vintertelte (2-3 i hver telt)
- Benzinbrændere til at varme vand
- Pulke og træksystem
- Ski, skistøvler og stave (skriv til os hvis du selv har ski)
- Feller og smøring til skiene.
- Kort og kompas
- Nødsender
- Førstehjælpsudstyr
- Turmad
Din pakkeliste:
Udstyr:
- Vintersovepose og evt lagenpose (kan lejes)
- Oppusteligt liggeunderlag (kan lejes)
- Skumunderlag (kan lejes)
- Fodposer (kan lejes)
- Pandelampe m/ekstra batterier
- Solbriller
- Skibrille
- Snacks (Nødder, chokolade, tørrede bananchips eller lign.)
- Børste til sne (Opvaskebørste)
- Ske
- Kop eller skål – Til at spise af
- Kakao, kaffe, the
- Termoflaske (min 0,7 liter med kop i toppen)
- Nalgene drikkedunk 1 liter + isolerende cover f.eks to store tykke sokker
- Drybags eller stofposer til at opdele ting
- Lagen og hovedpudebetræk til overnatning i hytte
Hygiejne:
- Solfaktor læbepomade
- Solcreme uden vand i.
- Fed håndcreme
- Toiletkit – Håndsprit, vådservietter, toiletpapir og tændstikker (Drybag eller frysepose)
Eventuelt:
- Kamera
- Powerbank
- Uld handsker liners
- Gaiters
Tøj:
- 2 sæt uldundertøj
- Mellemlag: Tyk uldtrøje eller tyk fleece
- Gerne 1 ekstra uldtrøje/fleece
- Skaljakke eller regnjakke
- Dunjakke eller fiberjakke til pauser.
- Vandrebukser, eller lign.
- Skalbukser eller regnbukser
- 4 par uldsokker
- 2 par tykke uldsokker
- Varm hue (Skal kunne dække ørene)
- Halsedisse (gerne 2, så både hals og ansigt kan dækkes ordentligt)
- 1 par varme handsker
- 1 par uld varme gåhandsker/inderhandsker
Leje af sovepose, liggeunderlag, skumunderlag, fodposer kan gøres gennem os, da vi har et samarbejde med et grejudlejningsfirma. Skriv til os hvis du vil leje.
Er der noget du er i tvivl om?
Har du spørgsmål til turen er du altid velkommen til at skrive til Hans Henrik på hh@klubud.dk
Vi håber du har lyst til at komme med på et vintereventyr!