Det er aldrig en dårlig idé at tage ud i naturen. Den er skøn på forskellige måder hele året rundt. Men der er nu alligevel noget særligt over foråret. Dagene bliver længere, solen skinner (forhåbentlig) mere, det spirer alle steder. Og i løbet af maj og juni springer egen ud. Egetræer kan blive flere hundrede år gamle og findes i mange forskellige størrelser og former. Vi har rigtig mange af dem i hele landet, og der findes mange, der er navngivne eller er opkaldt efter en historisk person. Her kommer Tanja Brinks Toubro, medforfatter til bogen HVOR EGEN STÅR, med tre tips til egetræer på Sjælland, som kan besøges i forbindelse med en god vandretur.
Skrædderen, Hareskoven
I en lysning i Hareskoven vest for København står Skrædderen – et stort, smukt egetræ som Naturstyrelsen skyder til at være 500-600 år gammelt. Det er over 20 meter højt og har en omkreds på 7 meter. Det er uvist, hvorfor træet bliver kaldt Skrædderen, men det kan også være, at du kender det under et andet navn: Modertræet. Det hedder det nemlig i TV 2-julekalenderen Valdes Jul, hvor det er et magisk træ, der hvert år deler en livskraft med alt levende omkring sig. Og selvom træet (nok) ikke er magisk i ordets egentlige forstand, så er der noget fortryllende over det. Skrædderen står tæt på Skovvejen, der løber gennem Hareskoven og der er parkeringspladser flere steder, hvor man kan starte sin vandretur fra. Man kan også tage s-toget til Hareskov station, hvorfra der er cirka tre kilometer til træet. Eller man kan hoppe på den tohjulede – i Hareskoven finder man nemlig nogle af landets mest besøgte mountainbikespor.
De tusindårige ege, Jægerspris Nordskov
I Jægerspris Nordskov står, hvad der menes at være Nordeuropas ældste træ. Kongeegen skydes nemlig til at være 1500-2000 år gammel, og i så fald kan den have spiret i år 0. Hvilket jo nærmest ikke er til at forstå. Træet lever stadig, men nogle af grenene bliver holdt oppe af store støtter. Og så er træet hegnet ind for at beskytte både det og besøgende mod skader. I skoven står også Storkeegen og Snoegen, og de tre kaldes tilsammen for de tusindårige ege. De sidstnævnte er for længst gået ud, men resterne af dem er stadig værd at besøge. I modsætning til Kongeegen kan man nemlig komme helt tæt på dem og studere detaljer og for alvor føle deres storhed. Google Maps vil påstå, at du kan køre helt op til træet, men det passer ikke – vejene i skoven er nemlig private. Men du kan for eksempel parkere ved Skoven Kirke og derfra er der knapt 5 km til Kongeegen. Inden da vil der være skiltning mod Storkeegen. Og fra Kongeegen til Snoegen er der yderligere en kilometer. Du kan gå samme vej retur eller cirkulere tilbage til parkeringspladsen. Vær blot opmærksom på, at der mod syd er militært øvelsesterræn.
Skovfogedegen, Dyrehaven
I Dyrehaven nord for København findes selvsagt rigtig mange træer. Men her er det Skovfogedegen, jeg vil anbefale at tage forbi. Træet står tæt på Klampenborg Station, helt ud til Strandvejen, og er hult! Det sker ofte med egetræer, så det er i sig selv ikke så særligt, men her er der en åbning i siden på det over 800 år gamle træ, så man kan gå ind i det. Det er en ganske særlig oplevelse at stå inde i et levende væsen og forestille sig alt det, som det må have oplevet gennem tiden.
Der er faktisk op til flere navngivne ege i Dyrehaven. For eksempel et stort eksemplar, hvor Christian 5. blev såret af en kronhjort under en parforcejagt i 1698, og man mener, at skaderne var medvirkende til kongens død det efterfølgende år. Træet hedder selvfølgelig Christian 5.s Eg. Du kan også finde Ulvedalsegen, som nogle mener er landets næstældste træ (efter Kongeegen), mens andre mener, at det ‘kun’ et 600-700 år gammelt. Og der er mange flere eksempler, så der er god grund til at snøre vandreskoene og gå på egejagt!
Bogen HVOR EGEN STÅR er lavet af journalist Tanja Brinks Toubro samt journalist og fotograf Christina Jensen. De to har udvalgt 30 egetræer på tværs af hele landet og fortæller i tekst og smukke billeder om træernes historier. Der er angivet GPS-koordinater til hvert træs lokation og ekstra tips til turen derud. Bogen kan købes i boghandlere landet over eller direkte hos Muusmann Forlag, hvor du kan få rabat med koden ‘egen20’.